Moda

Ubrania online: jak bezpiecznie kupować je w sieci?

Obecnie zakupy online są dla wielu osób absolutną codziennością. W sieci kupujemy już nie tylko książki i płyty z muzyką, jak to było kiedyś, ale praktycznie wszystko. Wiele osób chętnie stawia na ubrania online. Zanim jednak zdecydujemy się kupić sukienkę, spodnie lub bluzkę za pośrednictwem sieci warto wiedzieć jak robić to bezpiecznie.

Stawiaj na różne hasła

Aby kupić ubrania online, trzeba się najczęściej zarejestrować w danym sklepie. Wymaga to podania hasła. Wiele osób robi w tym miejscu ogromny błąd: w każdym sklepie ma to samo hasło. Aby przekonać się, jak jest to groźne, wystarczy przypomnieć sobie kłopoty klientów sklepu morele.net. Hakerzy wykradli dane klientów razem z hasłami do logowania. Jeśli ktoś miał to samo hasło również w banku czy innym sklepie, musiał liczyć się z przykrą niespodzianką.

Stawiaj na bezpieczne metody płatności

Wybierając sklep oferujący ubrania online, warto sprawdzić ile metod płatności ma on do zaoferowania. Z pewnością warto uważać, jeśli w sklepie za zakupione ubrania możemy zapłacić tylko poprzez przelew tradycyjny. Jeśli jednak wybrać można również BLIK czy opcję Przelewy24, nie trzeba być już takim ostrożnym. Taki sklep można potraktować jako dużo bardziej wiarygodny?

Płatności kartą płatniczą: czy to bezpieczne?

Za niektóre ubrania online można zapłacić kartą. Wymaga to jednak podania jej danych, czyli numeru, daty ważności, a także specjalnego kodu. Chcąc tak płacić za ubrania online, należy pamiętać, aby nigdy nie robić tego kartą przypisaną do głównego konta, na którym gromadzimy oszczędności. Jest to najmniej bezpieczna forma płatności internetowych i z pewnością nie warto ryzykować.

Jak sprawdzić sklep oferujący ubrania online?

Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę, czy ma on certyfikat bezpieczeństwa. Jeśli adres sklepu zaczyna się od http, a nie https, oznacza to, że prawdopodobnie nie posiada on certyfikatu bezpieczeństwa SSL. W takim sklepie lepiej nie robić zakupów. Przed zamówieniem produktu i zapłatą należy sprawdzić jakie dane dotyczące sklepu podane są na stronie. Jeśli nie ma adresu, numeru telefonu czy numeru NIP, lepiej zrezygnować z zakupów.

Czy zachowywać maile od sklepu?

Z pewnością tak. Należy robić to do momentu otrzymania przesyłki. Kiedy paczka już do nas dotrze, nie należy natomiast wyrzucać paragonu. Jest to bowiem podstawa do reklamacji oraz zwrotu.

Ubrania online to bez wątpienia niezwykle wygodna opcja. Sukienkę, spodnie czy spódnicę można kupić, nie wychodząc z domu. Robiąc zakupy w sieci, należy jednak zadbać o bezpieczeństwo własnych pieniędzy.

Możesz również polubić…