Podróże

Wiedeń – co zobaczyć ?

Stolica Austrii jest domem dla prawie jednej trzeciej mieszkańców powiatu i jest jego głównym miastem. To metropolitalne miasto jest siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych i jest głównym ośrodkiem kultury, gospodarki i polityki Austrii. Z wieloma różnymi nazwami, takimi jak Miasto Muzyki i Miasto Marzeń, Wiedeń jest znany na całym świecie i posiada wiele wspaniałych historycznych budynków, ogrodów i zakładów.

Uznany za jedno z najbardziej ożywionych miast na świecie, którego mieszkańcy cieszą się wysoką jakością życia, Wiedeń jest rajem w Europie Środkowej i pozostaje popularnym celem podróży turystycznych. Poniżej znajduje się lista najważniejszych atrakcji turystycznych w Wiedniu, które powinny dostarczyć Państwu więcej niż wystarczającą ilość informacji, aby zaplanować swoją podróż.

  1. Pałac Schönbrunn

Pałac Schonbrunn, stojący od 1600 r. i odgrywający ważną rolę kulturalną w Austrii, jest kolosalną, 1441 pokojową konstrukcją i kompleksem, który jest główną atrakcją turystyczną Wiednia.

Od wielu lat mieszkają tu Habsburgowie, a w pałacu urodzili się także cesarze Austrii.

Sam pałac jest ogromnym budynkiem, zaprojektowanym w stylu barokowym, z symetrycznym budynkiem głównym, w którym na dachu znajdują się setki okien i posągów.

Wewnątrz pałacu znajduje się asortyment pokoi w pełni umeblowanych i urządzonych w oryginalnym stylu – można zwiedzać pokoje, podziwiać wystawne wyposażenie i zobaczyć, jak żyli austriaccy monarchowie.

  1. Pałac Hofburgów

Pałac Hofburg jest kolejnym ogromnym kompleksem pałacowym, który jest hołdem dla władzy i wpływów dynastii Habsburgów i przez setki lat służył jako główny zimowy pałac władców Cesarstwa Austro-Węgierskiego.

Dziś kompleks mieści biura prezydenta Austrii i służy jako baza prezydencka.

Od czasu powstania w XIII wieku budowle przeszły wiele modernizacji, z których najbardziej imponującą jest bajeczny półokrągły Neue Burg.

Odwiedzający mogą podziwiać piękno i styl barokowej architektury, zwiedzać apartamenty cesarskie lub odwiedzić jedno ze szczegółowych muzeów w kompleksie.

  1. Katedra św. Szczepana

Ta monolityczna budowla stoi dumnie na Stephensplatz i jest najważniejszym kościołem w Wiedniu i Austrii od czasu jej budowy.

Piękno tej budowli jest niezaprzeczalne, a jej ogromna wieża dominuje nad panoramą Wiednia i stoi jako najwyższa wieża kościelna w Austrii.

Szczepana emanuje bogactwem – od romańsko-gotyckiej i gotyckiej konstrukcji zewnętrznej, poprzez dominującą spiczastą wieżę, aż po misternie zdobiony dach główny z setkami kolorowych dachówek, tworzący intrygujący wzór.

Wewnątrz kościoła znajduje się łącznie 18 ołtarzy, kilka mniejszych kaplic, a nawet kilka grobowców i katakumb.

Jako ikoniczna budowla Wiednia nie można pominąć św. Szczepana!

  1. Ogrody Schonbrunn

Kolejna wyjątkowa część kompleksu pałacowego w Schonbrunn i godna osobnego zwiedzenia, ogrody w Schonbrunn są po prostu magiczne.

Teren parku rozciąga się od Pałacu na ponad kilometr i można poświęcić wiele godzin na spacer po poszczególnych jego częściach i ekspozycjach.

Można przejść się przez Parterre i podziwiać jednolite rabaty kwiatowe lub zgubić się w przepięknym żywopłotowym labiryncie i labiryncie; fontanna Neptuna jest wspaniałym dziełem sztuki, a w jej wnętrzu znajduje się nawet sztuczna rzymska ruina z posągami z kamienia.

Ukoronowaniem tego wszystkiego jest stojący naprzeciwko pałacu Gloriette, w którym znajduje się basen i klasyczny długi budynek z kolumnadą – można tu napić się drinka w kawiarni lub po prostu podziwiać widoki całego ogrodu przed sobą.

  1. Rathaus

Wiedeń jest pełen historycznej i znaczącej architektury, a ratusz znajdujący się na Rathausplatz jest wspaniałym dodatkiem do tej kolekcji.

Późniejszy dodatek do miasta, Rathaus został zbudowany w latach 1800-tych w stylu neogotyckim, aby pomieścić biura burmistrza dla coraz większej liczby mieszkańców miasta.

Podobny w stylu do brukselskiego ratusza, Rathaus ma pięć wież, z których środkowa jest największa i zwieńczona jest ikonicznym posągiem Rathausmana.

W niektóre dni można zwiedzać wnętrze ratusza z przewodnikiem, co jest warte zobaczenia ekstrawaganckiego stylu pomieszczeń i tego, jak musi wyglądać praca wewnątrz tak wspaniałego budynku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *